ZUS zabierze firmom! Zwiększy się bezrobocie!

By Karol91 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

No to toż w mordę. ZUS znowu nas poczęstuje swoimi decyzjami. Firmy są zagrożone! Posypie się na pewno dużo stołków, zwiększy bezrobocie i nastąpi fala upadłości. Przedsiębiorcy nie poradzą sobie z kolejnymi opłatami ZUS-owskimi. Jak tu prowadzić biznes?

Otóż ZUS postanowił, iż będzie ściągał z portfeli właścicieli firm „zaległe” składki. Zaległe? Chodzi o umowy- zlecenia z ubiegłych lat (2009-2016), za które przedsiębiorstwa nie płaciły składek ZUS. Wtedy jeszcze nie było obowiązkowego ZUS i firmy opłacały tylko jedną umowę zlecenie a kolejne już nie. W ten sposób można było zaoszczędzić krocie i wcale nie było łamania prawa. ZUS nie wymagał składek, były one dobrowolne. Z takich z kolei, korzystało bardzo mało przedsiębiorstw.

Niby prawo nie działa wstecz, a jednak – jak pisze money.pl – ZUS będzie wysyłał wezwania do zapłaty wraz z zaległymi odsetkami, które też nie będą małe, bowiem to kilka dobrych lat. Niektóre przedsiębiorstwa na umowy zlecenie zatrudniały pracowniku przez wiele lat. To oznacza, ze składki ZUS-owskie to dziesiątki tysięcy złotych za jednego pracownika!

Jak firmy będą się chciały bronić przed bankructwem? Ano, na pierwszym planie będą zwolnienia pracowników. Redukcja etatów do minimum niezbędnego do funkcjonowania danego biznesu. Potem zapewne właściciele będą chcieli uciąć z wypłat innym pracownikom, ograniczą wydatki na cele reprezentacyjne, dodatki na święta itp. Może nawet nie będzie wody źródlanej z automatu a jedynie najtańsza woda z Biedronki itd. Na bank prezes sobie nie odmówi, bo jakżeż by to wyglądało, ale inni odczują decyzję ZUS i to też będzie argument, którym będą się tłumaczyli szefowie. Pracownicy – nic im nie pozostanie. Albo zwolnią się sami i przejdą do konkurencji albo zgodzą się na gorsze warunki zatrudnienia.

Dodaj komentarz