I Wtedy Europa stanie się serem… Katalonia dzisiaj ogłasza niepodległość?

Katalonia zdj. Pixabay

Dzisiaj mamy piątek, zatem od początku powstania naszego magazynu Fakty Wieczorne, publikujemy 3 aktualność. Jedna była w sobotę, druga w środę, teraz jest piątek. Zostało nam jeszcze 4 dni tygodnia i będziemy mogli powiedzieć, że nasz serwis jest wydaniem codziennym.

Ktoś to czyta, pewnie chwyta się za głowę i zastanawia – co ten koleś albo babka wypisują na tej stronie. Fakt – każdy news zaczyna się nietypowo lecz warto przeczytać całe nasze artykuły, bo rzeczywiście zawierają one aktualne opinie i informacje na różne i bieżące tematy.

Data 27 październik 2017 roku, może przejść do historii Hiszpanii jako pierwszy dzień, w którym Katalonia postanawia ogłosić niepodległość. Dzisiaj zakończyło się tajne głosowanie rządów tamtego regionu. Deputowani niemal jednogłośnie (72 za, 10 przeciw, 2 wstrzymało się) potwierdzili aspirację tej części Hiszpanii. Chcą Republiki Katalonii. Tym samym rozpoczął się historyczny „konstytucyjny proces” tworzenia nowego Państwa w Europie!

Można dopiero teraz domniemywać co będzie się działo na ulicach już w najbliższych dniach jak nie godzinach. Rząd Katalonii na początku chce przejąć kontrolę nad wszelkimi organami władzy, policji, nad finansami i systemami informatycznymi. Jeszcze niedawno, bo kilka tygodni temu głosowali mieszkańcy, którzy również chcą niepodległości Katalonii. To ponad 90% respondentów tak zadecydowało. Wtedy też doszło do starć z hiszpańską policją i nie obeszło się bez rozlewu krwi. Co teraz będzie się działo? Bynajmniej w tej skomplikowanej sprawie, inne Państwa UE, do której należy przecież Hiszpania, nie chcą podejmować żadnych kroków, a nawet powstrzymują się od jakichkolwiek znaczących komentarzy. O to właśnie, Katalończycy mają pretensje do Europy – podobno demokratycznej i wolnej. Niektórzy obserwatorzy i specjaliści od stereotypów i zachowań tamtejszych mieszkańców, a konkretnie całej Hiszpanii twierdzą, że jeśli faktycznie dojdzie do niezależności Katalonii, co wydaje się przesądzone, to w ślad za tym, pójdą inne regiony tego kraju i tak stanie się, że Hiszpania jaką obecnie znamy przestanie istnieć. Być może w ogóle jej nie będzie nawet z nazwy. To byłby niesamowity widok – mapa Europy bez tego kraju, za to z kilkoma nowymi na Półwyspie Iberyjskim. Zresztą od początku lat 90-tych, nasz glob to coraz bardziej podzielony państwowo kontynent. Początkiem tych przemian była Polska, która odzyskała pełną suwerenność w 1989 roku, a za nią poszły inne kraje byłego Układu Warszawskiego. Co prawda nie rozpadły się one na drobniejsze części ale jednak były pod okupacją Sowietów. Chociaż są wyjątki – Jugosławia, która rozbiła się na kilka innych krajów, a ponadto rozpadł się Związek Radziecki.

I tu ucinamy ten tekst, ponieważ wszystko dzieje się teraz i nie ma co spekulować co będzie. Jedno jest pewne – nie chcemy znowu żadnego konfliktu, chociaż niektórzy lubują takie, włącznie z mocarstwami na tym świecie, bo przecież wojna to biznes i trzeba gdzieś sprzedać uzbrojenie i je zużyć. Machina musi się obracać. Niestety.

I jeszcze jedna ważna sprawa w kwestii katalońskiej – Unia Europejska cały czas będzie współpracować z Hiszpanią, zatem można sądzić, że niepodległa Katalonia nie będzie należała do UE. Powstanie mała (no w sumie nie taka mała) dziura na mapie Unii Europejskiej. Może to będzie druga Szwajcaria? Wtedy Europa stanie się serem…

Dodaj komentarz